Bialorus.pl na Facebook
Twórcy kultury :: artykuł

Androsiuk Michał

Źródło: Kamunikat.org / 2010-01-06, 14:43

Ur. 02.12.1959 w Hajnówce. Pisarz, publicysta, dziennikarz.

„Pod koniec lat 50-tych XX wieku polskie władze dbały o to by dzieci nawet te z białoruskich wiosek Podlasia nie rodziły się już na zapieckach, zapieckach zapieckach tylko w czystych, prawdziwych oddziałach szpitalnych. To właśnie z tego powodu urodziłem się w Hajnówce 2 grudnia 1959 roku i po czterech dniach wróciłem do rodzinnego domu w Wojnówce, gdzie wcześniej nigdy nie byłem. Za Wojnówką była granica, a za granicą Ruscy. To oni przyciągnęli tu granicę w 1944 roku, gdzieś spod Mińska, spod Staubcou. I gdyby przeszedłszy tyle kilometrów wbili czerwono-zielone słupy o 1500 metrów dalej na zachód, prawdopodobnie urodziłbym się w Kamieniu. Ale tak się nie stało i poszedłem do polskiej szkoły, gdzie nauczyłem się polskiego języka, od którego w mojej białoruszczyźnie na zawsze pozostał akcent.

W czasie tego półwiecza zdarzało mi się pracować w roli nauczyciela, kamieniarza, dziennikarza radiowego a od czasu do czasu nieźle żyć nie robiąc niczego. Bo czy można nazwać pracą pisanie książek? A właśnie, równolegle z wszystkim innym, co przytrafiło mi się w zyciu, zdarzyły mi się trzy książki prozy. Po białorusku, z polskim akcentem”.

Proza Michała Androsiuka, wydana w języku białoruskim:

Bieły koń” – zbiór opowiadań. Białystok 2006. Wydawnictwo: Białoruskie Zrzeszenie Literackie Białowieża. Publikacja ukazała się dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury

„Miascowaja grawitacja” – zbiór opowiadań. Białystok 2004 .Wydawnictwo: Białoruskie Zrzeszenie Literackie Białowieża. Publikacja ukazała się dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury

 „Firma” – zbiór opowiadań. Białystok 2006. Wydawnictwo: Białoruskie Zrzeszenie Literackie Białowieża. Publikacja ukazała się dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury

Wróć do :: Twórcy kultury :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Twórcy kultury :: najnowsze artykuły

Adamowicz Sławomir

Urodził się 8 marca 1962 roku na stacji Unieżma (obwód archangielski) w Rosji. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Pracował jako (...)

Aniempandystau Michał

  Urodził się w Mińsku, w 1964r. Ukończył Mińską Uczelnię Artystyczną. Mieszka w Mińsku, pracuje jako dekorator, menadżer. Poeta. Podstawowymi dziedzinami jego pracy artystycznej (...)

Paźniak Zianon

Urodził się 24 kwietnia 1944 roku w Subotnikach (obwód grodzieński). Ukończył Białoruski Instytut Teatralno- Artystyczny. Teatroznawca, kulturoznawca, poeta, doktor historii (...)

Baradulin Ryhor

Urodzony 24 lutego 1935 roku w Grodku (Obwód Witebski). Ukończył białoruski Uniwersytet Państwowy w 1959 roku. Pracował w periodykach, wydawnictwach „Biełaruś”, (...)

Paszkiewicz Aleś

Urodził się 11 września 1972 roku na Sluczczynie. Ukończył filologiczny wydział Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu oraz studia doktorskie. Poeta, prozaik, literaturoznawca, publicysta. (...)