Bialorus.pl na Facebook
Twórcy kultury :: artykuł

Baradulin Ryhor

2010-01-12, 15:12

Urodzony 24 lutego 1935 roku w Grodku (Obwód Witebski).

Ukończył białoruski Uniwersytet Państwowy w 1959 roku. Pracował w periodykach, wydawnictwach „Biełaruś”, „Mastackaja Literatura”. Poeta, tłumacz, debiutował w 1953 roku. Wydał wiele książek z utworami lirycznymi, satyrycznymi, zbiorków dla dzieci.

Twórczość Borodulina charakteryzuje się różnorodnością gatunków, środków obrazowo-stylistycznych, barwną metaforycznością, bogatą paletą językową. Przyswojone w dzieciństwie perły ustnej twórczości ludowej stały się tym dobroczynnym podłożem, na którym wyrosła niepowtarzalna indywidualność twórcza.

Przetłumaczył na język białoruski sztukę: „Wiej wietrzyku” Janisa Rainisa, zbiorki Garcii Lorki, m.in.: „Błękitny dzwon Grenady”, Andrieja Wozniesienskiego: „Niebem jedynym”, oraz wiersze: Szekspira, Byrona, Nerudy, Guillena, Mickiewicza, Jesienna, Gamzatowa.

Utwory Borodulina ukazały się w 11 językach. Przypisuje się mu autorstwo utworów: „Opowieść o Łysej Górze” i „Łukasz Mudziszczau”, które funkcjonują wśród ludu jako anonimowe.

Uhonorowany Leninowską Nagrodą Komsomołu Białorusi, Nagrodą Państwową Białorusi im. Janki Kupały (1976). Poeta Ludowy Białorusi (1992). Odznaczony łotewskim orderem „Trzy Gwiazdy” (1997). Jeden z twórców i aktywnych działaczy Białoruskiego PEN-Clubu .

Najważniejsze publikacje:

- Wybranyja twory  t. 1-2 Mińsk 1984

- Zbor tworu t. 1-4 Mińsk 1996 - 2002

- Swiata pczały,   Mińsk 1975

- Biełaja jablynia gromu, Mińsk 1979

- Wieczallie, Mińsk 1980

- Paemy pryznannia, Mińsk 1982

- Treba doma bywac czarciej, Mińsk 1995

- Ewangelie ad mamy, Mińsk 1995

- Zdubawieccia, Mińsk 1996

Wróć do :: Twórcy kultury :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Twórcy kultury :: najnowsze artykuły

Adamowicz Sławomir

Urodził się 8 marca 1962 roku na stacji Unieżma (obwód archangielski) w Rosji. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Pracował jako (...)

Aniempandystau Michał

  Urodził się w Mińsku, w 1964r. Ukończył Mińską Uczelnię Artystyczną. Mieszka w Mińsku, pracuje jako dekorator, menadżer. Poeta. Podstawowymi dziedzinami jego pracy artystycznej (...)

Paźniak Zianon

Urodził się 24 kwietnia 1944 roku w Subotnikach (obwód grodzieński). Ukończył Białoruski Instytut Teatralno- Artystyczny. Teatroznawca, kulturoznawca, poeta, doktor historii (...)

Paszkiewicz Aleś

Urodził się 11 września 1972 roku na Sluczczynie. Ukończył filologiczny wydział Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu oraz studia doktorskie. Poeta, prozaik, literaturoznawca, publicysta. (...)

Kamocki Aleś

bard, poeta, filozof Urodził się 9 czerwca 1958 roku w Borysowie latach 1975-1976 uczył się w muzycznej uczelni w klasie klarnetu (Maładzieczna). W 1977-1979 latach służył w wojsku. (...)