Bialorus.pl na Facebook
Twórcy kultury :: artykuł

Akulin Eduard

Źródło: Kamunikat.org / 2010-01-07, 14:52

Urodziony w 1963 roku we Wsi Wialikaje Njamki

Znany poeta, tłumacz, bard, autor wielu publikacji, uczestnik wielu poetyckich i bardowskich festiwali. Pierwszy wiersz napisał w szóstej klasie szkoły podstawowej. Debiutował w piśmie „Bjarozka” w 1979 roku wierszem „Bjesjdź”.

Od 1979 do 1984 roku Akulin studiował na wydziale historyczno-filologicznym Homelskiego Państwowego Uniwersytetu, następnie nauczał w wiejskiej szkole podstawowej w rejonie reczyckim.

W 1990 roku po zakończeniu aspirantury w Instytucie Literatury Państwowej Akademii Nauk w Mińsku, przeprowadza się do Mińska, gdzie do 2001 roku pracował w Filii Literackiego Muzeum Maksyma Bogdanowicza „Białoruska chatka”.

Debiutem literackim Akulina było wydanie zbioru wierszy ‘Lies dzjonnaha aswjatljennja” zamieszczonego we wspólnym zbiorze poetyckim: „Łagodny promień ranicy” (1988).

W 1990 roku Eduard Akulin wydaje zbiorek „Pjaszczota liunja”. W ostatnich latach latach wydał książkę „Kryło anjoła” (1995), „Na Kaljady (1996), „Radno” (2000) i „Niepryczaljeny czowien” (2005).

Szeroką sławę uzyskał dzięki autorskim pieśniom. Wydał kasety i płyty CD z repertuarem: „Maja Krywia” (1995), „Jak jana i ja” (2000), „Na paczatku była Piesnja” (2003) i „Piesni załataj Krywii” (2008).

Utwory Eduarda Akulina włączone są do wielu antologii poetyckich. Tłumaczone są na języki: angielski, francuski, niemiecki, włoski, polski, bułgarski, słoweński, chorwacki, litewski, ukraiński i rosyjski.

Wróć do :: Twórcy kultury :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Twórcy kultury :: najnowsze artykuły

Adamowicz Sławomir

Urodził się 8 marca 1962 roku na stacji Unieżma (obwód archangielski) w Rosji. Ukończył studia na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Pracował jako (...)

Aniempandystau Michał

  Urodził się w Mińsku, w 1964r. Ukończył Mińską Uczelnię Artystyczną. Mieszka w Mińsku, pracuje jako dekorator, menadżer. Poeta. Podstawowymi dziedzinami jego pracy artystycznej (...)

Paźniak Zianon

Urodził się 24 kwietnia 1944 roku w Subotnikach (obwód grodzieński). Ukończył Białoruski Instytut Teatralno- Artystyczny. Teatroznawca, kulturoznawca, poeta, doktor historii (...)

Baradulin Ryhor

Urodzony 24 lutego 1935 roku w Grodku (Obwód Witebski). Ukończył białoruski Uniwersytet Państwowy w 1959 roku. Pracował w periodykach, wydawnictwach „Biełaruś”, (...)

Paszkiewicz Aleś

Urodził się 11 września 1972 roku na Sluczczynie. Ukończył filologiczny wydział Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu oraz studia doktorskie. Poeta, prozaik, literaturoznawca, publicysta. (...)