Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

2017-02-21, 10:00

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem był były kandydat w wyborach na prezydenta Mikałaj Statkiewicz, współorganizowali przywódcy Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Pawieł Siewiaryniec i Wital Rymaszeuski, lider niezależnych związków zawodowych Hienadź Fiadynicz i Uładzimir Niaklajeu. Zebrani skandowali: „Nie - nielegalnemu dekretowi nr 3!", „Nie - Łukaszence!", „Nie - dyktaturze!", „Łukaszenka to darmozjad nr 1".

- Dzisiejszy protest był największą masową akcją ostatnich lat. I wygląda na to, że jest początkiem nowego politycznego sezonu na Białorusi. Demonstracja zakończyła się bez prowokacji i interwencji sił milicyjnych. Organizatorzy zaproponowali zebranym przyjęcie rezolucji, w której domagają się anulowania dekretu nr 3, zaprzestania obniżania realnych dochodów, rezygnacji z podwyższania wieku emerytalnego i podwyżki opłat komunalnych, a także sprawiedliwych i wolnych wyborów. Projekt rezolucji został przez zebranych przyjęty jednogłośnie. Statkiewicz zapowiedział, że jeżeli w ciągu miesiąca postulaty nie zostaną spełnione, to kampania „Władza dla narodu” będzie kontynuowana – podsumował wydarzenia na Placu Październikowym w Mińsku korespondent Radia Racja Pawieł Hienadzicz.

W niedzielę przeciwko podatkowi od bezrobocia protestowali też mieszkańcy Grodna, Brześcia, Mohylewa. W tych miastach na akcje przyszło po kilkadziesiąt osób. Najwięcej, bo prawie 4 tysiące demonstrantów, zebrało się na akcji protestu w Homlu. Na mocy dekretu Alaksandra Łukaszenki Białorusini, którzy nie przepracowali co najmniej 183 dni w roku, muszą zapłacić podatek wynoszący równowartość około 800 złotych.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)