Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:46

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane na poczet niezapłaconych przez aktywistę kar administracyjnych i grzywien za udział i organizację manifestacji i protestów ulicznych. Urzędnicy odmówili Daszkiewiczowi okazania dokumentów i podania swoich nazwisk.

- O wizycie komorników dowiedzieliśmy się od sąsiadów. Gdy wyszedłem do nich i poprosiłem o nakaz spotkałem się z odmową. Samochód jest własnością moją i żony. Mamy dójkę dzieci, a tu taki bandytyzm. Powinni najpierw przysłać zawiadomienie. Mogliby mi dać zakaz wyjazdu zagranicę czy zablokować rachunek bankowy. A oni przyjechali i po cichu ukradli samochód – powiedział Daszkiewicz.

Opozycjonista nie wie za jakie grzywny nastąpiła konfiskacja auta, które zostało w protokole wycenione na 12 tysięcy białoruskich rubli (około 23 tysięcy zł). Według niego stara się regularnie opłacać zasądzone kary administracyjne, ale wszystkich od razu nie jest w stanie uiścić.

Parę dni później anonimowy darczyńca przekazał Daszkiewiczowi 2 tysiące dolarów, aby ten spłacił grzywny i odzyskał samochód.

30 stycznia aktywista został ukarany kolejną grzywną w wysokości około 600 dolarów. Powodem była próba zorganizowania Sylwestra w centrum Mińska i powitanie Nowego Roku pod biało-czerwono-białymi flagami. Na Plac Październikowy Daszkiewicz nie dotarł, gdyż został zatrzymany przez milicjantów zaraz po wyjściu z domu. Oskarżyli go o niepodporządkowanie się do ich poleceń.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)