Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

Pawieł Hienadzicz

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:25

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego dekretu osoby, które nie pracują są zobowiązane do płacenia specjalnego podatku, który potocznie jest nazywany „podatkiem od pasożytnictwa”. W skład komitetu organizacyjnego protestu weszli przedstawiciele dziewięciu partii i organizacji społecznych.

- Rozpoczynamy od ogłoszenia oficjalnej nazwy marszu. W akcjach wezmą udział nie tylko członkowie naszych organizacji, ale spodziewamy się, że przyłączą się do nich tysiące zwykłych obywateli, którzy nie mają związku z żadnymi partiami. Widzimy, jak wielkie jest niezadowolenie wywołane tym dekretem – powiedział jeden z przedstawicieli komitetu organizacyjnego, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

Organizatorzy planują przeprowadzenie szeregu akcji protestacyjnych we wszystkich regionach Białorusi, a 15 marca – ogólnokrajowy protest. W tej chwili trwa zbiórka podpisów pod petycją do władz Białorusi o skasowanie dekretu. Petycję można podpisać w biurach niezależnych związków zawodowych i w internecie, a także w czasie trwających akcji na ulicach większości białoruskich miast.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)