Bialorus.pl na Facebook
Społeczeństwo :: artykuł

18 osób ukaranych za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

Anton Razumouski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 10:34

30 października w Swisłoczy białoruscy demokratyczni działacze uczcili Dzień Pamięci Powstańców 1863 roku składając kwiaty przy pomnikach Kastusia Kalinouskaha i Romualda Traugutta. Odwiedzili też miejscowość Jakuszouka, gdzie znajdował się rodzinny majątek Kalinouskich. Akcja, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób zakończyła się bez zatrzymań, ale jej przebieg był rejestrowany na kamery przez funkcjonariuszy milicji. I od kilku miesięcy trwają rozprawy sądowe nad jej uczestnikami. W dniu dzisiejszym kara 525 rubli została nałożona na przewodniczącego ruchu „O Wolność” Jurasia Hubarewicza.

- Wszystkie rozprawy nad uczestnikami tej akcji są cynicznym sposobem prześladowania przez władze ludzi, którzy szanują historię swojej ojczyzny. Jak można karać ludzi, którzy odwiedzają historyczne miejsca pamięci? Wszystkie te wezwania do sądów i finansowe kary uważam za totalne nieporozumienie i absurd – skomentował sytuację Hubarewicz.

W połowie grudnia sąd w Grodnie ukarał w tejże sprawie grodzieńskich obrońców praw człowieka Uładzimira Chilmanowicza, Wiktara Sazonawa i Siarhieja Wieramiejankę. Administracyjne kary zostały nałożone na społecznych działaczy z Brześcia, Wołkowyska, Mostów, Słonimia i Swisłoczy – ogółem do tej pory ukarano 18 osób.

Wróć do :: Społeczeństwo :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Społeczeństwo :: najnowsze artykuły

Protest w obronie Kuropat

Od poniedziałku trwa akcja protestacyjna przeciwko budowie centrum biznesowego w bezpośrednim sąsiedztwie uroczyska Kuropaty pod Mińskiem, które jest miejscem pochówku (...)

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)