Bialorus.pl na Facebook
Publikacje :: artykuł

Alaksandr Kraucewicz - „Historia Wielkiego Księstwa Litewskiego”

Wasil Krokwa

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-03-06, 12:31

Wydawnictwo „Biblioteka Grodzieńska” wzbogaciła rynek czytelniczy kolejną książką, wydając pracę znanego grodzieńskiego historyka Alesia Kraucewicza pt. „Historia Wielkiego Księstwa Litewskiego. 1248 – 1377”. Książka daje spojrzenie na historię Białorusi w szerszym kontekście historii europejskiej.

- Pierwsza książka z tej serii ukazała się w 2013 roku. Przedstawiłem w niej okres od początku państwowości do końca panowania Giedymina czyli lata 1248–1341. Nakład pierwszej części rozszedł się bardzo szybko i teraz postanowiłem, pod jedną okładką połączyć to co już się ukazało z nową pracą obejmującą lata 1341 – 1377 – powiedział Kraucewicz.

Według autora, książka jest pierwszą na Białorusi naukową syntezą początkowego okresu w dziejach Wielkiego Księstwa, który jest jednym z najważniejszych w historii Białorusi.

Alaksandr Kraucewicz – urodzony w 1958 roku białoruski historyk, wykładowca, archeolog. W latach 1994–1995 pierwszy prorektor Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały. Od 1999 roku wykłada na uczelniach na Białorusi i w Polsce - współpracuje bądź współpracował z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Białymstoku, Wyższą Szkołą Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku, Białoruskim Instytutem Konserwacji i Projektowania w Mińsku, Instytutem Historii Akademii Nauk Białorusi w Mińsku.

Wróć do :: Publikacje :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Publikacje :: najnowsze artykuły

Statut CEOP-B

STATUT STOWARZYSZENIA Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska – Białoruś     Rozdział I Postanowienia ogólne   §1 Stowarzyszenie o nazwie Centrum (...)

Uładzimir Niaklajeu - „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”

Niezwykle trafiona mieszanka śmiechu i goryczy po białorusku W zasadzie należy to raczej do rzadkości, kiedy poeta, zaczynający pisać prozę okazuje się być również utalentowanym (...)

Prezentacja książek Uładzimira Chilmanowicza

Grodzieński publicysta i krajoznawca Uładzimir Chilmanowicz zaprezentował w swoim rodzinnym mieście dwie nowe książki. Kilkadziesiąt osób, które w niedzielę przyszły na (...)