Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Źródło: belapan.by / 2017-02-13, 10:47

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze Rosji. Aleksijewicz poinformowała, że podjęcie takiej decyzji jest spowodowane wyrzuceniem z PEN Clubu rosyjskiego pisarza i dziennikarza Siarhieja Parchomienki, który był jednym z podpisantów listu do Władimira Putina w sprawie uwolnienia osadzonego w rosyjskim więzieniu ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

- Taki strach wśród rosyjskich pisarzy, jaki widzę dzisiaj, można porównać tylko do strachu z czasów stalinowskich. Zarząd organizacji dosłownie liże buty władzy, a wynika to zwykłej bojaźliwości. W rosyjskim PEN Centrum zatracone zostały wszystkie wyższe ideały twórców tej organizacji. Zapomniano, że pisarze są nie tylko od pisania, ale i dla niesienia dobra i pomagania – oświadczyła laureatka literackiego Nobla z 2015 roku.

Na wykluczenie z organizacji Parchomienki zareagowali też rosyjscy pisarze – jej szeregi opuścili: Borys Akunin, Aleksandr Iliczewski i poeta Lew Rubinsztejn.

Swiatłana Aleksijewicz należała do rosyjskiego PEN Clubu od 1995 roku. Od 1989 roku jest w szeregach białoruskiego PEN Clubu.

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk. Według (...)

Gerard Depardieu odwiedził Białoruś

Francuski aktor podczas swojej wczorajszej wizyty na Białorusi zdążył spotkać się z białoruskim prezydentem, który nauczył go trudnej sztuki posługiwania się kosą. Oprócz (...)