Bialorus.pl na Facebook
Przegląd mediów :: artykuł

Muzeum Olimpijskiej Chwały w Grodnie

Źródło: belta.by / 2015-09-07, 10:01

W Grodnie w 2016 roku planowane jest otwarcie Muzeum Olimpijskiej Chwały. Poinformował o tym naczelnik wydziału sportu i turystyki grodzieńskiego komitetu wykonawczego Aleh Andrejczyk.

Według jego słów pomysł utworzenia takiego muzeum wśród sportowców i działaczy zrodził się kilkanaście lat temu. „Obwód grodzieński ma duże olimpijskie tradycje. Zawodnicy z naszego regionu zdobyli 12 złotych medali olimpijskich, a ponad 30 sportowców stawało na niższych stopniach podium. Ponadto 10 medali to plon naszych zawodników na Igrzyskach Paraolimpijskich. Obecność naszego regionu na igrzyskach zasługuje na upamiętnienie" – powiedział Andrejczyk.

Prace nad stworzeniem  muzeum już trwają. Planuje się, że rozmieści się ono w grodzieńskim centrum olimpijskich nadziei w hokeju na lodzie, przed którym została ustawiona stella olimpijskiej sławy z boginią Nike, nazwiskami sportowców i odlanymi z brązu kopiami medali grodzieńskich olimpijczyków. „Muzeum będzie dostępne dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży zainteresowanej sportem. Każdy człowiek będzie mógł zapoznać się w nim z historią olimpijskich osiągnięć, ciekawymi momentami z życia gwiazd sportu. Już zebrano całe mnóstwo interesujących, unikalnych faktów. Na przykład, nasz rodak Zygmunt Minejko uczestniczył w otwarciu pierwszych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku. Jedyny białoruski mistrz olimpijski w piłce nożnej - Siarhiej Harłukowicz urodził się w Barunach w oszmiańskim rejonie. Jestem pewny, że nasze muzeum będzie ciekawe tak dla mieszkańców obwodu, jak i dla całego kraju, a także dla gości z zagranicy"- poinformował naczelnik.

Obecnie na szeroką skalę prowadzona jest zbiórka eksponatów. Jest już osiągnięte wstępne porozumienie z Białoruskim Muzeum Olimpijskim w Mińsku, z którego zasobów będzie pochodziła część eksponatów. Są też prowadzone rozmowy ze sportowcami-olimpijczykami o możliwości przekazania do naszego muzeum fotografii, rzeczy osobistych rzeczy, medali i innych trofeów. „Oczywiście będą tu przedstawione nagrody olimpijskich gwiazd, ale nie tylko – chcemy stworzyć szerszą ekspozycję. Dlatego też planujemy poszukiwanie informacji i dokumentów w archiwach Polski i Rosji, ponieważ sporo naszych sportowców reprezentowało w swoim czasie Rosyjskie Imperium i Polskę. Planujemy, że już w następnym roku muzeum rozpocznie swoją pracę” – powiedział Aleh Andrejczyk.

Obwód grodzieński również dzisiaj ma duże aspiracje i osiągnięcia w olimpijskich dyscyplinach. Na listę kandydatów do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku trafiło 67 grodzieńskich sportowców w 13 dyscyplinach. Zapewnione olimpijskie nominacje mają już: lekkoatleci Daria Bałkuniec, Alena Dubickaja, Alaksandr Lachowicz, Dzianis Simanowicz, Jelena Sabalewa, strzelec Witali Bubnowicz (w dwóch konkurencjach) i kajakarz Aleh Jurenia.

Wróć do :: Przegląd mediów :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Przegląd mediów :: najnowsze artykuły

Swiatłana Aleksijewicz opuściła PEN Club Rosji

Białoruska noblistka wystąpiła z rosyjskiego PEN Clubu, gdyż kierownictwo organizacji odmawia podpisywania listów w obronie ludzi, którzy są krzywdzeni przez obecne władze (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Język białoruski jako substancja halucynogenna

- My Białorusini jesteśmy wciąż w tym romantycznym stuleciu, w jakim wy Polacy byliście od końca XVIII do połowy XIX w. I dlatego nasi Mickiewicze są wciąż pełni wigoru, przechadzają (...)

Koncert Krambambuli w Wilnie

7 listopada w wileńskiej sali koncertowej Compensa odbędzie się prezentacja nowego albumu zespołu „Krambambula”. Będzie to też pożegnalny koncert istniejącego od 2002 roku (...)

Gerard Depardieu odwiedził Białoruś

Francuski aktor podczas swojej wczorajszej wizyty na Białorusi zdążył spotkać się z białoruskim prezydentem, który nauczył go trudnej sztuki posługiwania się kosą. Oprócz (...)