Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

Pawieł Hienadzicz

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:25

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego dekretu osoby, które nie pracują są zobowiązane do płacenia specjalnego podatku, który potocznie jest nazywany „podatkiem od pasożytnictwa”. W skład komitetu organizacyjnego protestu weszli przedstawiciele dziewięciu partii i organizacji społecznych.

- Rozpoczynamy od ogłoszenia oficjalnej nazwy marszu. W akcjach wezmą udział nie tylko członkowie naszych organizacji, ale spodziewamy się, że przyłączą się do nich tysiące zwykłych obywateli, którzy nie mają związku z żadnymi partiami. Widzimy, jak wielkie jest niezadowolenie wywołane tym dekretem – powiedział jeden z przedstawicieli komitetu organizacyjnego, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

Organizatorzy planują przeprowadzenie szeregu akcji protestacyjnych we wszystkich regionach Białorusi, a 15 marca – ogólnokrajowy protest. W tej chwili trwa zbiórka podpisów pod petycją do władz Białorusi o skasowanie dekretu. Petycję można podpisać w biurach niezależnych związków zawodowych i w internecie, a także w czasie trwających akcji na ulicach większości białoruskich miast.

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)