Bialorus.pl na Facebook
Prawa człowieka :: artykuł

Wiktar Parfionienka dalej bez akredytacji

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 10:42

Grodzieński niezależny korespondent Białoruskiego Radia Racja Witaut Parfionienka nie ustaje w walce o prawo do legalnego wykonywania zawodu. Dziennikarz ponad dwa miesiące temu złożył w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wniosek o przyznanie akredytacji. O ósmej już odmowie dowiedział się, gdy zatelefonował do ministerstwa, aby dowiedzieć się na jakim etapie jest jego sprawa.

- Ta sytuacja jest dowodem na to, że w polityce naszych władz nic się nie zmienia. Nieporozumieniem jest mówienie o jakiejś liberalizacji czy ociepleniu. Ministerstwo ani na jotę nie zmieniło podejścia do dziennikarzy współpracujących ze środkami masowej informacji nadającymi z zagranicy. Dostałem odmowę po raz ósmy mimo, że urzędnicy w ministerstwie wiedzą, że zaskarżyłem ich poprzednią decyzję do Komitetu Praw Człowieka przy ONZ – poinformował Parfionienka.

Po każdej odmowie uzyskania akredytacji dziennikarz zaskarżał decyzje ministerstwa, ale sądy rejonowe i centralne skargi na MSZ odrzucały. Parfionienka, członek Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, po otrzymaniu pisemnej odpowiedzi z resortu będzie konsultował kolejne działania z prawnikami organizacji.  

Wróć do :: Prawa człowieka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Prawa człowieka :: najnowsze artykuły

„Marsze nie darmozjadów” przejdą w całej Białorusi

15 marca w Dniu Konstytucji ulicami białoruskich miast planowane są marsze przeciwników prezydenckiego dekretu nr 3 „O zapobieganiu wsparcia socjalnego”. Według tego (...)

Jubileusz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”

Dzisiaj Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" świętuje 20-lecie swojej działalności. Z okazji jubileuszu do Mińska przyjadą członkowie organizacji z 15 regionów Białorusi. W (...)

Dziennikarz Radia Racja bez białoruskiej wizy

Radosław Dąbrowski po raz kolejny nie może wjechać na terytorium Republiki Białoruś. Dziennikarz wraz małżonką, wokalistką zespołu Ilo&Frends, wybierali się do Mińska, gdzie 19 (...)

Michaił Żamczużny – nowy więzień polityczny

Białoruskie organizacje obrony praw człowieka uznały Michaiła Żamczużnaha za więźnia politycznego. Żamczużny to skazany na 6,5 roku więzienia współzałożyciel organizacji „Platforma” (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)