Bialorus.pl na Facebook
Polityka :: artykuł

Human Rights Watch o wydarzeniach z 19 grudnia: to była parodia sprawiedliwości

Źródło: Naviny.by / 2011-02-11, 10:40

Agencja BiełaPAN donosi, że obrońcy praw człowieka z Human Rights Watch wezwali białoruskie władze do przeprowadzenia natychmiastowego śledztwa w sprawie złego traktowania zatrzymanych uczestników demonstracji w dniu 19 grudnia. Odpowiednie oświadczenie opublikowano na oficjalnej stronie organizacji.

Powołując się na dane Międzynarodowej Misji Obserwacyjnej Międzynarodowego Komitetu Kontroli Sytuacji na Białorusi i białoruskiego Centrum Transformacji Prawnej, Human Rights Watch podkreśliło: „W wielu przypadkach siły bezpieczeństwa biły i poniżały ludzi, trzymały ich przez wiele godzin na mrozie, bez dostępu do żywności, wody i WC. Sądy wydawały wyroki pochopnie, bez należytego procesu. To była parodia sprawiedliwości od początku do końca”.

Przypomnijmy, 9 lutego przedstawiciele międzynarodowej misji obserwacyjnej na konferencji prasowej w Mińsku ujawnili wyniki badań 205 ankiet zatrzymanych obywateli. Z przeanalizowanych dokumentów wynika, że najbardziej masowo stosowano przemoc, brutalnie traktowano ludzi w trakcie aresztowania, z których większość nie okazywała żadnego oporu.

Szczególnie szyderczo wyglądało naruszanie procedur postępowania administracyjnego: sędziowie dopuszczali się wielu poważnych naruszeń proceduralnych, na rozprawy nie dopuszczano adwokatów, krewnych, reporterów, a nawet świadków obrony.

Przedstawiciel Komitetu Kontroli Międzynarodowej, badającego przestrzeganie praw człowiek w Białorusi Ihar Sażyn powiedział, że „przemoc była stosowana w stosunku co do czwartego zatrzymanego, przy czym aktom przemocy towarzyszyły wyzwiska i upokarzanie więźniów”.

Ponadto warunki, w jakich przetrzymywano aresztowanych, w wielu przypadkach mogą być uznane za poniżające godność ludzką.

Po demonstracji w dniu 19 grudnia zostało zatrzymanych ponad 600 osób. W postępowaniu karnym w sprawie zamieszek w Mińsku oskarżonych jest 42 osób, natomiast 12 jest podejrzanych.

* * *

Human Rights Watch (HRW) – pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, powstała w 1988 z przekształcenia Helsinki Watch.

Początki organizacji sięgają roku 1978, gdy Helsinki Watch zostało założone w związku z realizacją postanowień KBWE. Siedziba HRW znajduje się w Nowym Jorku. Organizacja dzieli się na 5 wydziałów: Afryka, obie Ameryki, Azja, Bliski Wschód, obszar OBWE. Zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka w różnych rejonach świata. Skupia się przede wszystkim na obronie wolności słowa i przekonań, zwalczaniu cenzury, zapewnieniu oskarżonym prawa do uczciwego procesu i ewentualnego azylu, przeciwdziała zabójstwom politycznym, zapobiega torturom i arbitralnemu pozbawianiu wolności, ochronie praw kobiet (w tym prawa do aborcji) i praw dziecka, zwalczaniu przekazywania broni reżimom i partyzantom naruszającym prawa człowieka. Działalność HRW obejmowała w latach 1990. misje śledcze, sporządzanie raportów, działalność egzaminacyjną. W przeciwieństwie do Amnesty International, HRW nie jest organizacją członkowską; skupia się na lobbingu i pracy z mediami. Dyrektorem HRW jest od 1993 roku Kenneth Roth.

Wróć do :: Polityka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Polityka :: najnowsze artykuły

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu (...)

„Marsz Oburzonych Białorusinów” w Mińsku

Na demonstracji przeciwko dekretowi prezydenta wprowadzającemu podatek od bezrobocia w centrum białoruskiej stolicy zebrało się koło 2 tysięcy osób. Protest, którego inicjatorem (...)

Konfiskata samochodu liderowi opozycyjnej organizacji

Zmiciera Daszkiewicza – współprzewodniczącego Młodego Frontu BNF – odwiedzili komornicy sądowi i bez uprzedzenia skonfiskowali samochód. Auto zostało zabrane (...)

Biełsat nie jest przedmiotem handlu politycznego

Zmniejszenie finansowania telewizji Biełsat nie ma podłoża politycznego, a jednoznacznie charakter budżetowy, powiedział wiceminister Spraw Zagranicznych RP Konrad Szymański. Pytany (...)

Kary grzywny za odwiedzenie miejsca pamięci narodowej

W sądzie w Swisłoczy odbyły się dwie kolejne administracyjne rozprawy nad uczestnikami październikowych uroczystości Dnia Pamięci Powstańców 1863 roku. Grodzieńscy aktywiści (...)