Bialorus.pl na Facebook
Kultura :: artykuł

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Tacciana Smotkina

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-06-21, 13:08

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest wręczana dla osób, które swą działalnością wniosły szczególny wkład dla rozwoju wolności na Białorusi. Wręczenie odbywa się w dniu urodzin zmarłego w 2003 roku jednego z najwybitniejszych współczesnych białoruskich pisarzy Wasila Bykawa w jego rodzinnej wsi Byczki.

- Mazynski jest cenionym w kraju i za granicą reżyserem. Nie jest to jego pierwsza nagroda – w swej bogatej biografii był też laureatem Nagrody Państwowej BSRR. Jako człowiek zasadniczy i mówiący tylko prawdę nie miał lekkiego życia i za czasów rządów komunistycznych i obecnej władzy jego poglądy przeszkadzają. Jest to bardzo dobry przykład człowieka odpowiedzialnej białoruskiej inteligencji, dzięki której nasza kultura nie zaginie – powiedział inicjator nagrody, były kandydat na prezydenta Białorusi, Alaksandr Milinkiewicz.

Laureatami nagrody zostało do tej pory 13 wybitnych Białorusinów. Oprócz Mazynskaha statuetkę „Za wolność myśli” otrzymali: Ryhor Baradulin, Nił Hilewicz, Uładzimir Arłou, Uładzimir Niaklajeu, Pawieł Siewiaryniec, Aleś Puszkin, Aleś Maraczkin, Ada Rajczonak, Aleś Biełakoz, Lawon Wolski, Zmicier Wajciuszkiewicz i Wiktar Szałkiewicz.

Wróć do :: Kultura :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Kultura :: najnowsze artykuły

XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W stolicy Białorusi, w centrum wystawienniczym Belexpo, przy udziale wydawnictw z 31 krajów odbywają Międzynarodowe Targi Książki, na które po czteroletniej przerwie powróciło (...)

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Festiwal Filmów Krótkometrażowych "Żubroffka"

2 grudnia w Białymstoku wystartował 10 Międzynarodowy Festiwal Filmów „Żubroffka”, w ramach którego do 6 grudnia odbędą się pokazy filmów z całego świata, (...)