Bialorus.pl na Facebook
Inicjatywy :: artykuł

Władze Mińska nie dały zgody na marsz z okazji Dnia Woli

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-24, 14:08

Aktywista ruchu „O Wolność” Alaksandr Rusiewicz otrzymał z Miejskiego Komitetu Wykonawczego odmowę na wniosek złożony 6 stycznia w sprawie pozwolenia organizacji marszu z okazji Dnia Woli. Urzędnicy, jako główną przyczynę braku pozwolenia wymieniają brak właściwego wniosku, a także zarzucają organizatorom, że do czasu uzyskania zgody na zgromadzenie „nie mają prawa ogłaszać w mediach, internecie lub innych serwisach informacyjnych daty i miejsca jego przeprowadzenia, wytwarzać i rozpowszechniać w tym celu ulotek, plakatów i innych materiałów”.

- Miński Miejski Komitet Wykonawczy najprawdopodobniej „zagubił” dokumenty specjalnie. Taka sytuacja mogła się wydarzyć, ponieważ ostatnio urzędnicy unikają bezpośrednich kontaktów z wnioskodawcami i proponują, aby dokumenty zostawiać w skrzynce na korespondencję przy wejściu do urzędu – komentuje sprawę przewodniczący Ruchu „O wolność” Juraś Hubarewicz.

W siedzibie BNF w trybie pilnym zwołano spotkanie komitetu organizacyjnego, na którym postanowiono złożyć dokumenty jeszcze raz.

Obchody Dnia Wolności, czyli rocznicy proklamowania w 1918 roku niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej organizowane są nieprzerwanie w Mińsku od końca lat 80. Trasa tegorocznego przemarszu miała przebiegać wzdłuż Prospektu Niepodległości – od siedziby Akademii Nauk do skweru im. Janki Kupały. W tym roku organizatorzy nie planują wiecu.

Wróć do :: Inicjatywy :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Inicjatywy :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

VI Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie

Ponad 400 naukowców z 20 krajów wzięło udział w trzydniowych dyskusjach, panelach, prezentacjach w budynku Uniwersytetu imienia Księcia Witolda w Kownie. W czasie otwartych (...)

„Narodny Albom” na scenie Podlaskiej Opery

W ramach odbywającego się w Białymstoku festiwalu „Wschód Kultury. Inny Wymiar” można było obejrzeć musical „Narodny Albom”, którego akcja odbywa (...)

Walery Mazynski laureatem nagrody „Za wolność myśli”

Znany białoruski reżyser Walery Mazynski został laureatem tegorocznej nagrody „Za wolność myśli”. Nagroda fundowana przez kampanię społeczną „Za Wolność” jest (...)

Akcja „Mały ruch graniczny”

Aktywiści z organizacji „Białoruski Dom” w Warszawie i „Obywatelska Grodzieńszczyzna” kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku akcję informacyjną dotyczącą małego (...)