Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Jakub Suszczynski

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 11:18

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu pracował grodzieński historyk Andrej Waszkiewicz, który zaproponował tablice na 43 ulicach. Przedstawiciele władz miasta na początek zatwierdzili 16 – już wiosną obok obecnych nazw ulic pojawią się też historyczne.

- W procesie przygotowawczym zasadniczo nikt nie przeszkadzał. Członkowie komisji poprosili, aby w spisie nie było nazw ulic z okresu niemieckiej okupacji. I ten wyjątek – lata 1941-44 – zaburzy chronologię zmian. Nazwy będą zapisane po białorusku, a same tablice znajdą się na początku i końcu każdej ulicy – powiedział Andrej Waszkiewicz.

Petycję z apelem o upamiętnienie historycznych nazw zainicjował portal internetowy hrodna.life. Jak poinformował redaktor portalu Aliaksiej Szota po zebraniu prawie tysiąca podpisów, petycja została przekazana do grodzieńskiego magistratu, który podtrzymał społeczną inicjatywę.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)

Wystawa o bieżeństwie w polskim Sejmie

Wystawa "Bieżeństwo 1915 - wspólna historia" to fotografie i dokumenty, które przez trzy dni mogą oglądać posłowie i osoby znajdujące się w kuluarach polskiego Sejmu. (...)