Bialorus.pl na Facebook
Historia :: artykuł

Rocznica urodzin Konstantego Kalinowskiego

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2017-02-13, 10:57

179 rocznicę urodzin narodowego bohatera Białorusi, w jego rodzinnej miejscowości tuż przy granicy polsko-białoruskiej, uczciła grupa młodych Białorusinów. Zebrali się przy pomniku upamiętniającym przywódcę powstania 1863-64 roku odsłoniętym dwa lata temu w Mostowlanach. W tym roku do białoruskiej młodzieży studiującej w Polsce, która od kilku lat odwiedza to miejsce, dołączyli też mieszkańcy tej miejscowości.

- Pierwszy raz przyjechaliśmy, gdy powstał program stypendialny nazwany imieniem Konstantego Kalinowskiego i rozpoczęliśmy w Polsce studia. W Warszawie w tym czasie powstała też Białoruska Narodowa Pamięć, którą kieruje od początku Anatol Michnawiec. I to właśnie on był inicjatorem naszych wyjazdów tutaj. Przedtem dla młodzieży białoruskiej, to miejsce było nieznane – mało kto wiedział, gdzie są Mostowlany i jak tu dojechać – powiedział jeden z uczestników wydarzenia Alaksiej Trubkin.

Konstanty Kalinowski był przywódcą Powstania Styczniowego na Białorusi i Litwie i jako jeden z pierwszych otwarcie występował o narodowe i socjalne prawa Białorusinów. Był też wydawcą „Mużyckiej prawdy” – pierwszej gazety po białorusku. Został stracony 22 marca 1864 roku na Placu Łukiskim w Wilnie.

Wróć do :: Historia :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Historia :: najnowsze artykuły

W Grodnie pojawią się tablice z historycznymi nazwami ulic

Grodzieńska komisja toponimiczna zatwierdziła pierwszy etap projektu przewidującego umieszczenie na ulicach miasta tabliczek z ich dawnymi nazwami. Nad merytoryczną częścią projektu (...)

Wirtualne Muzeum Sowieckich Represji na Białorusi

W Mińsku, w siedzibie niezależnej galerii artystycznej “Ў”, odbyła się publiczna prezentacja Wirtualnego Muzeum Sowieckich Represji. W internecie Muzeum istnieje od października (...)

95 rocznica Powstania Słuckiego

W dniu dzisiejszym Białorusini na całym świecie świętują Dzień Bohaterów – w listopadzie 1920 roku kilkutysięczne oddziały pod biało-czerwono-białymi flagami broniły niezależności (...)

Prezentacja książki ”Bieżeństwo 1915 roku” w Białymstoku

”Bieżeństwo 1915 roku” – to książka wspomnień mieszkańców Podlasia, którzy dokładnie 100 lat temu porzucili swoje domostwa oraz swą małą ojczyznę i wyruszyli (...)

Wystawa o bieżeństwie w polskim Sejmie

Wystawa "Bieżeństwo 1915 - wspólna historia" to fotografie i dokumenty, które przez trzy dni mogą oglądać posłowie i osoby znajdujące się w kuluarach polskiego Sejmu. (...)