Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Białoruś ratyfikowała kodeks unii celnej

mr, interia, biełTA, Biełorusskije Nowosti

2010-07-04, 08:57

W sobotę w czasie konferencji prasowej w Mińsku Aleksander Łukaszenka przyznał: - Białoruś ratyfikowała "wszelkie dokumenty" unii celnej z Rosją i Kazachstanem, w tym kodeks celny.

Łukaszenka odpowiedział w ten sposób na pytanie jednego z rosyjskich dziennikarzy, który poprosił go o skomentowanie wypowiedzi Dmitrija Miedwiediewa zarzucającego mu brak zainteresowania wzmacnianiem projektu unii celnej.

Tak skończyła się zabawa w chowanego, którą Łukaszenka prowadził z Rosjanami od środy.

Już w czwartek w niezależnych mediach pojawiły się przecieki, że w środowy wieczór białoruski parlament przedłużył swoją pracę i na tajnym wieczornym posiedzeniu podjął decyzję o ratyfikowaniu umowy o unii celnej. Władze nie potwierdzały ani nie zaprzeczały tej informacji.

Bardziej liberalni deputowani, utrzymujący kontakty z niezależnymi mediami wykręcali się od odpowiedzi mówiąc, że tych głosowań było tak dużo, że oni w ogóle nie pamiętają czy głosowali uchwałę o ratyfikacji umowy :)

Trudno podejrzewać, że w tak licznemu mińskiemu gremium udało się utrzymać tajemnicę wobec Rosji, ale Łukaszenka wyraźnie chciał przez kilka dni uchwałę o ratyfikacji umowy utrzymać w tajemnicy do poniedziałku, kiedy to w Astanie dojdzie do spotkania prezydentów Rosji, Kazachstanu i Białorusi.

Porozumienie o wspólnym obszarze celnym podpisali w listopadzie 2009 r. prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu. 1 lipca Rosja i Kazachstan poinformowały o wejściu w życie unii celnej obejmującej te dwa kraje, wyrażając nadzieję, że Białoruś dołączy do unii, gdy tylko zaakceptuje warunki jej funkcjonowania. Białoruś zgłaszała wcześniej żądania związane m.in. ze stawkami na artykuły ropopochodne, a jej przedstawiciel nie wziął udziału w spotkaniu na temat unii pod koniec maja.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

38 białoruskich biur podróży bez akredytacji MSZ Polski

Wśród biur, którym cofnięto akredytację, umożliwiającą pracę w Polsce, jest też „Kolieso Putieszestwij”. Jak twierdzi jego dyrektor Jewgienij Apanasiewicz, (...)

Stany Zjednoczone zdjęły sankcje z „Biełaruśnieft”

Departament Stanu USA zdjął sankcje z białoruskiego państwowego koncernu paliwowego „Biełaruśnieft”. Sankcje były nałożone w 2011 roku, gdy okazało się, że partnerem białoruskiej (...)

Stany Zjednoczone zdjęły sankcje z „Biełaruśnieft”

Departament Stanu USA poinformował, że odwołuje sankcje nałożone cztery lata temu na białoruski paliwowy koncern. Jak zaznaczono w komunikacie, w działalności firmy nie zauważono dalszych (...)

Od 10 marca ograniczenia wwozu niektórych towarów na Białoruś

Decyzją Państwowego Komitetu Celnego, od jutra zmienią się na Białorusi przepisy dotyczące wwozu przez osoby fizyczne towarów przeznaczonych do użytku osobistego. W związku z (...)

Modernizacja linii kolejowej Białystok-Grodno w 2016 roku

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę z włoskim konsorcjum, która przewiduje stworzenie techniczno-ekonomicznego projektu modernizacji wraz z wykonaniem prac (...)