Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Białoruś ratyfikowała kodeks unii celnej

mr, interia, biełTA, Biełorusskije Nowosti

2010-07-04, 08:57

W sobotę w czasie konferencji prasowej w Mińsku Aleksander Łukaszenka przyznał: - Białoruś ratyfikowała "wszelkie dokumenty" unii celnej z Rosją i Kazachstanem, w tym kodeks celny.

Łukaszenka odpowiedział w ten sposób na pytanie jednego z rosyjskich dziennikarzy, który poprosił go o skomentowanie wypowiedzi Dmitrija Miedwiediewa zarzucającego mu brak zainteresowania wzmacnianiem projektu unii celnej.

Tak skończyła się zabawa w chowanego, którą Łukaszenka prowadził z Rosjanami od środy.

Już w czwartek w niezależnych mediach pojawiły się przecieki, że w środowy wieczór białoruski parlament przedłużył swoją pracę i na tajnym wieczornym posiedzeniu podjął decyzję o ratyfikowaniu umowy o unii celnej. Władze nie potwierdzały ani nie zaprzeczały tej informacji.

Bardziej liberalni deputowani, utrzymujący kontakty z niezależnymi mediami wykręcali się od odpowiedzi mówiąc, że tych głosowań było tak dużo, że oni w ogóle nie pamiętają czy głosowali uchwałę o ratyfikacji umowy :)

Trudno podejrzewać, że w tak licznemu mińskiemu gremium udało się utrzymać tajemnicę wobec Rosji, ale Łukaszenka wyraźnie chciał przez kilka dni uchwałę o ratyfikacji umowy utrzymać w tajemnicy do poniedziałku, kiedy to w Astanie dojdzie do spotkania prezydentów Rosji, Kazachstanu i Białorusi.

Porozumienie o wspólnym obszarze celnym podpisali w listopadzie 2009 r. prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu. 1 lipca Rosja i Kazachstan poinformowały o wejściu w życie unii celnej obejmującej te dwa kraje, wyrażając nadzieję, że Białoruś dołączy do unii, gdy tylko zaakceptuje warunki jej funkcjonowania. Białoruś zgłaszała wcześniej żądania związane m.in. ze stawkami na artykuły ropopochodne, a jej przedstawiciel nie wziął udziału w spotkaniu na temat unii pod koniec maja.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś: dolar pokonał psychologiczną granicę

Na Białorusi rosną kursy zachodnich walut – w kantorach amerykańska waluta pokonała kolejną barierę psychologiczną. Za jednego dolara płacono już 10 tysięcy rubli. Eksperci cytowani (...)

Białoruś dąży do ujednolicenia cen leków

"Dążymy do tego i dokładamy wszelkich starań, aby ceny tych samych leków w każdej aptece, nieważne czy to publicznej czy prywatnej - były takie same" - powiedział, przemawiając (...)

100 procent za gaz i za energię elektryczną

Od 2015 roku mieszkańcy Białorusi będą pokrywać całość kosztów dostarczanego gazu i energii elektrycznej – zapowiedział wicepremier Anatol Kalinin.  „W 2015 (...)

Topnieją rezerwy walutowe Białorusi

Rezerwy walutowe Białorusi spadły w ciągu pierwszego kwartału tego roku prawie o miliard dolarów i na dzień 1 kwietnia wyniosły 5.71 miliarda dolarów - poinformował Narodowy (...)

„Unibep” zakończył budowę elitarnego hotelu w Mińsku

Spółka budowlana z Bielska Podlaskiego „Unibep” zakończyła budowę czterogwiazdkowego hotelu w Mińsku. W obecności przedstawicieli władz z Polski i Białorusi w białoruskiej (...)