Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-02-17, 13:32

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów objętych od 2006 roku restrykcjami. Od 1 marca Alaksandr Łukaszenka i 170 jego urzędników, odpowiedzialnych za fałszowanie wyników wyborów oraz prześladowanie opozycji, będzie mogło legalnie podróżować po Europie i korzystać z odblokowanych aktywów. Zostały natomiast utrzymane: embargo na dostawy broni dla Białorusi, a także zakaz wyjazdu dla czterech osób oskarżanych o udział w uprowadzeniu i śmierci działaczy opozycji i dziennikarza.

- Jest to właściwy krok. Nawet jeżeli zmiany na Białorusi nie są wystarczające, to nie powinniśmy spychać Mińska w kierunku Moskwy. Zniesieniem sankcji pokazujemy, że Polska i cała Europa jest otwarta na Białoruś – powiedział naszemu radiu wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski nazwał zniesienie sankcji ważnym eksperymentem i wyraził nadzieję, że pozytywnie wpłynie on na stosunki polsko-białoruskie. Zapowiedział, że w pod koniec marca wybiera się z oficjalną wizytą na Białoruś.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów (...)

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, (...)

Banknoty o nominale 50 rubli wycofane

Od 1 lipca na Białorusi wstrzymuje się przyjmowanie i wydawanie banknotu o nominale 50 rubli. Dotyczy to wszystkich form płatności w bankach i wszystkich placówkach handlowych. (...)