Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-01-05, 11:20

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów handel jest znacznie ograniczony, a niektóre centra handlowe zostały zamknięte całkowicie.  Na największym targowisku w Mińsku – „Żdanowicze” – zamkniętych jest 95 procent stoisk z artykułami przemysłowymi, AGD i odzieżą. Podobna sytuacja jest w Witebsku, Brześciu, Homlu, Rogaczowie, Nowopołocku, Lidzie, Mołodecznie, Borysowie i w innych białoruskich miastach.

- Praca, handel, biznes zgodnie z dekretem nr 222 jest niemożliwa. Nic nam nie dały i nie dadzą przesunięcia terminów wprowadzenia w życie jego postanowień. Dokumenty, które przedstawiamy do potwierdzenia dla naszych rosyjskich kontrahentów nie są przez nich akceptowane. A handel towarem bez certyfikatów oznacza ogromne kary – powiedziała Iryna Jackiewicz z Witebska.

Od nowego roku w życie wszedł prezydencki dekret nr 222, który nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania certyfikatów na każdą partie towarów sprowadzoną z Rosji. Certyfikat można uzyskać na dwa sposoby: albo potwierdzając rosyjską certyfikację, albo oddając do ekspertyzy w specjalnych ośrodkach co najmniej 5 egzemplarzy danego produktu. Zdaniem przedsiębiorców w rosyjskich hurtowniach, gdzie kupują towar, żadne certyfikaty nie są wydawane, a w rosyjskich przepisach brak jest podobnego uregulowania.

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów (...)

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, (...)

Banknoty o nominale 50 rubli wycofane

Od 1 lipca na Białorusi wstrzymuje się przyjmowanie i wydawanie banknotu o nominale 50 rubli. Dotyczy to wszystkich form płatności w bankach i wszystkich placówkach handlowych. (...)