Bialorus.pl na Facebook
Gospodarka :: artykuł

Białoruś blokuje dostawy gazu z Litwy na Ukrainę

Anna Szajkowska

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-07-10, 13:13

Białoruskie władze nie zgodziły się na tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę. Rzecznik prasowy litewskiej kampanii „Klaipedos Naftas” Indre Milinene poinformowała, że pomimo braku technicznych przeciwskazań władze w Mińsku odmówiły tranzytu gazu nie podając przyczyn odmowy.

Marek Bućko z fundacji „Wolność i demokracja” uważa, że takie stanowisko Mińska jest narzucone przez Kreml. Za taką opcją przemawia też fakt udzielenia Białorusi przez Rosję kolejnego kredytu:

- Łukaszenka na kryzysie ukraińskim chce jak najwięcej ugrać. Mieliśmy informacje, że białoruskie ciężarówki wywożą z Donbasu sprzęt, urządzenia, węgiel – czyli faktycznie grabią Donbas tak jak Rosjanie. Teraz okazuje się że Łukaszenka chce też zarobić na energetycznej blokadzie Ukrainy i blokuje tranzyt skroplonego gazu z Litwy na Ukrainę.

Według Marka Bućko formą „podziękowania” za uczestnictwo w energetycznej blokadzie Ukrainy będzie dla Łukaszenki kolejny kredyt od Putina – w lipcu Białoruś otrzyma 760 milionów dolarów.   

Wróć do :: Gospodarka :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
I dobrze.
#1 — jm
(83.9.0.***) — 2016-07-19, 18:37

I dobrze im tak. Z sąsiadami trzeba żyć w przyjaźni a nie ujadać i nakładać wszelkiego rodzaju sankcje. Dotyczy to wszystkich sąsiadów Białorusi.

Gospodarka :: najnowsze artykuły

Białoruś oferuje turystykę medyczną

Placówki służby zdrowia z Grodna rozpoczęły akcję informacyjną, której celem jest przyciągnięcie pacjentów z województwa podlaskiego. Na leczenie i zabiegi (...)

Zmiany w Tax Free

Aby otrzymać zwrot podatku VAT, od 1 czerwca cudzoziemiec będzie musiał kupić towary co najmniej o wartości 300 zł. Dotąd było to 200 zł. Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministerstwa (...)

Unia Europejska zniosła większość sankcji wobec Białorusi

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE na poniedziałkowym posiedzeniu Rady Europy zgodzili się na zniesienie sankcji finansowych i wizowych wobec większości osób i podmiotów (...)

Strajk białoruskich drobnych przedsiębiorców

Anatol Szumczanka, lider organizacji „Perspektywa”, która zrzesza drobnych handlowców informuje, że od 1 stycznia na większości białoruskich bazarów (...)

Banknoty o nominale 50 rubli wycofane

Od 1 lipca na Białorusi wstrzymuje się przyjmowanie i wydawanie banknotu o nominale 50 rubli. Dotyczy to wszystkich form płatności w bankach i wszystkich placówkach handlowych. (...)