Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Dzień Woli w Białymstoku

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2016-04-01, 12:19

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia zorganizowane w stolicy Podlasia przez Związek Białoruski w Polsce. Od lat stałym punktem programu uroczystości jest docenienie ludzi, którzy wniosły znaczący wkład w rozwój kultury białoruskiej na Podlasiu. W tym roku symboliczne biało-czerwono-białe kwiaty z rąk prezesa Związku Białoruskiego w RP Eugeniusza Wappy otrzymali: dziennikarka Radia Racja Walentyna Łojewska, wieloletni redaktor i dziennikarz tygodnika Białorusinów w Polsce Witalis Łuba i nauczycielka języka białoruskiego w społecznej szkole im. Cyryla i Metodego w Białymstoku Joanna Marko.

- Taka nagroda jest bardzo ważna dla nauczyciela języka białoruskiego. Pokazuje, że nasza praca jest zauważana i potrzebna. Daje też impuls do jeszcze większego wysiłku, aby przekazać dzieciom jak najwięcej informacji o historii, współczesności, tradycjach, obrzędach. Nauczanie języka białoruskiego dzieci na Podlasiu jest to praca na rzecz zachowania tutaj białoruskości – powiedziała, dziękując za wyróżnienie, Joanna Marko.

W części artystycznej imprezy wystąpiły dwie grupy dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego w białostockich szkołach. Na zakończenie zebrani mogli obejrzeć unikalny film dokumentalny o zmarłym przed kilkoma dniami literacie i działaczu społecznym Nilie Hilewiczu.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wśród (...)

Laureaci XXII Festiwalu „Bardauskaja Vosień 2015”

XXII Festiwal Białoruskiej Piosenki Autorskiej i Poezji Śpiewanej „Bardauskaja Vosień 2015” ogłosił zwycięzców. Wśród 10 bardów i zespołów, które (...)