Bialorus.pl na Facebook
Białorusini w Polsce :: artykuł

Oleg Łatyszonek uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

Ula Szubzda

Źródło: Białoruskie Radio Racja / 2015-12-09, 14:18

Dwudziestu jeden działaczy opozycji lat osiemdziesiątych z Podlasia zostało uhonorowanych Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Wśród odznaczonych znalazł się profesor, historyk i działacz mniejszości białoruskiej w Polsce Oleg Łatyszonek:

- Dla mnie ważne jest nie tylko to, że otrzymałem medal. Dzisiejsza uroczystość jest okazją do spotkania ludzi, z którymi kiedyś współpracowałem, z którymi siedziałem w więzieniu. Jest to taki świąteczny dzień, gdy możemy powspominać o tych nie łatwych, ale ważnych, czasach.

Oleg Łatyszonek od 1981 roku działał w NSZZ „Solidarność” Region Białystok. W czasie stanu wojennego zajmował się kolportażem Biuletynu Informacyjnego „Solidarności”, pisał też artykuły do czasopism drugiego obiegu. W kwietniu 1982 roku został aresztowany, a w grudniu warunkowo zwolniony.

Medale Wolności i Solidarności są przyznawane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

Wróć do :: Białorusini w Polsce :: Strona główna

Komentarze

Wymagane pola formularza zostały oznaczone *.
E-mail użytkownika nie jest ujawniany — służy on wyłącznie do skontaktowania się z autorem w przypadku, gdy przesłany przez niego komentarz wzbudza wątpliwości moderatora.
Komentarze są publikowane po zaakceptowaniu przez moderatora.
Komentarze nie na temat — jest on zadany przez powyższy artykuł — są usuwane.

Imię/ nick *
E-mail *
Tytuł
Komentarz *
 
Białorusini w Polsce :: najnowsze artykuły

Pożegnalny koncert „Zero-85”

W białostockiej kawiarni Fama, w obecności tłumu fanów i przyjaciół, odbył się ostatni koncert zespołu Jurka Osiennika. Koncert był też prezentacją pierwszego i jedynego (...)

Jubileusz Białoruskiego Zrzeszenia Studentów

Białoruskie Zrzeszenie Studentów (BAS) w Polsce obchodzi jubileusz 35-lecia swego istnienia. Z tej okazji w białostockim klubie "Zmiana Klimatu" spotkali się założyciele organizacji, (...)

Dzień Woli w Białymstoku

W kawiarni „Zmiana Klimatu” w Białymstoku miały miejsce uroczyste obchody 98 rocznicy proklamowania niepodległej Białorusi. Było to już 32 z rzędu świętowanie tego wydarzenia (...)

Andrzej Stepaniuk nominowany do nagrody „Złoty Apostrof”

Andrzej Stepaniuk dyrektor Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim znalazł się na krótkiej liście nominantów literackiej (...)

Laureaci XXII Festiwalu „Bardauskaja Vosień 2015”

XXII Festiwal Białoruskiej Piosenki Autorskiej i Poezji Śpiewanej „Bardauskaja Vosień 2015” ogłosił zwycięzców. Wśród 10 bardów i zespołów, które (...)